Prožij každý svůj den naplno, jako by byl tvůj poslední!!!

Billy Talent v Olomouci (1.8.2017)

9. prosince 2017 v 9:33 | Ragosta33 |  Billy Talent
Když začátkem března pořádající agentura Bounty Rock Cafe Promotion uvedla, že 1. srpna do Olomouce dorazí kanadská punkrocková partička Billy Talent, zdálo se to jako vtip. Doteď jsme je totiž mohli vidět pouze v Praze nebo Hradci Králové na festivalu Rock For People. Ale jak se tedy ukázalo, pro devátou návštěvu naší země si skutečně vybrala toto krásné moravské město.

Zájem o tento koncert byl tak velký, že se ještě následně přidal další o dva dny později v Praze. Ale to už je zase jiný příběh. Pojďme se podívat na to, jak to všechno probíhalo v Olomouci. Ke Korunní pevnůstce, kde se ten den měla akce odehrávat, přicházeli fanoušci hlavní hvězdy večera už krátce po poledni. Několik šťastlivců se i dočkalo společné fotky se zpěvákem Benem.

Kolem šesté hodiny večerní se otevřely brány areálu a o hodinu později zahájila svůj set první předkapela - RABIES. Parta z Bystřice nad Pernštejnem nabídla skalním fanouškům, kteří si strategicky drželi místa přímo u pódia, anglicky zpívaný punk rock, ve kterém odkazují k zámořským velikánům Rancid, NOFX nebo Social Distortion. Na úvod to byl opravdu energický rozjezd celého minifestivalu, protože se pod pódiem během jejich show rozjelo pořádné pogo, které vytvořila skupinka punkově naladěných diváků, kteří si chtěli pořádně užít celou akci.

Ve 20 hodin je na pódiu vystřídala trojice muzikantů ze vsetínského 'Bronxu' říkající si CRIMINAL COLECTION, která nabíjí nejen české posluchače energickým pop-punkem už víc než deset let a před dvěma roky dokonce předskakovala na koncertu Enter Shikari. Během svého vystoupení si troufli například i na cover All The Small Things od Blink 182. To už se dav pustil do circle pitu nebo wall of death. U obou českých předkapel bylo prostě znát nadšení z takové skvělé příležitosti, která se jim naskytla, a do vystoupení daly vše.

Třetí a poslední support si zvolili Billy Talent přímo sami pro několik zastávek svého přeplněného letního turné po Evropě. Pětičlenná parta z britského Chelmsfordu pod názvem TIGRESS zahájila svůj koncert kolem deváté večer. Kapela v čele s energickou zpěvačkou Katy Jackson si první návštěvu v České republice očividně užívala.

Ale to už se blížilo vystoupení kanadské kapely, kvůli které bezmála třítisícový dav přečkal několik hodin v Korunní pevnůstce pod rozpáleným sluncem, kdy teplota téměř atakovala čtyřicítku. A to nás teprve měla čekat pořádná pekelná show, na kterou jsme právě u BILLY TALENT zvyklí. Kapela neponechala nic náhodě a krátce po desáté nastoupila na pódium za úvodních tónů vypalovačky Devil In A Midnight Mass. Za nimi se mezitím odehrávala zajímavá světelná show a na stagi celkově nejvíce převládala červená barva. Kanaďané se u nás těší velké oblibě, proto se tady v posledních letech objevují se železnou pravidelností. To jim ale neubírá na návštěvnosti, stále dokážou dostat dav do varu. A stejně tak tomu bylo i během vystoupení v Olomouci. Sluší se ale říct, že letos byla menší změna v sestavě. Bubeník Aaron Solowoniuk trpí roztroušenou sklerózou, a z toho důvodu ho na stávajícím turné zastoupil Jordan Hastings, který si s danou rolí poradil na jedničku.

Kromě tradičních hitů jsme se dočkali i několika novinek z posledního alba Afraid Of Heights, které skvěle zapadly mezi tu stávající osvědčenou klasiku. Většina pozornosti se sice soustředila na jejich frontmana Benjamina Kowalewicze, ale ani kytarista Ian D'Sa a baskytarista Jonathan Gallant nezůstali pozadu. Od začátku byla znát obrovská sehranost celé kapely. Dočkali jsme se i několika zajímavých vtípků, například když Ben polemizoval, že v hokeji nás snad vždy Kanaďané porazí, ale naopak máme to nejlepší pivo, takže je všechno v naprosté rovnováze. Samozřejmě se nemohlo zapomenout ani na smutné události, které se odehrály před časem v hudební branži. Písní Nothing To Lose tak uctili památku nedávno zesnulých zpěváků, kteří nám budou moc chybět - Chris Cornell a Chester Bennington. V tu chvíli nejedno oko nezůstalo suché.

Přišla řeč i na politickou situaci ve světě, kdy se kapela nechala slyšet, že má ráda všechny své fanoušky, zmínila totiž téma tolerance k jiným rasám a lidem s odlišnou sexuální orientací právě před skladbou Leave Them All Behind. Největší ohlas sklidily tradiční hitovky Red Flag a Fallen Leaves. Ta už zazněla společně s Try Honesty a Viking Death March v přídavcích, jež zakončily zhruba hodinu a půl dlouhý set. Mě osobně nejvíce oslovila skladba Suprise Surprise, u které jsem se těšila, až ji konečně uslyším naživo. Protože to fanoušci rozjeli opravdu ve velkém stylu a řádili s takovou vervou, kapela byla z celkové atmosféry tak nadšená, že prý ji v Olomouci nevidíme naposledy. Tak se necháme překvapit. Každopádně tito nesmírně sympatičtí Kanaďané předvedli, že vždy do svých vystoupení dávají maximum. Mohli jsme si užít jedinečný Benův hlas včetně jeho typického ječáku i pořádně řízné kytarové riffy, které stoprocentně nenechaly nikoho klidným. Dokonce jsme se dočkali i několika českých frází, které se kapela stihla naučit.

Myslím si, že pořadatelé Olomouckých kulturních prázdnin nastavili laťku hodně vysoko a nebude snadné ji v následujícím roce překonat. Podle mě se totiž jednalo o koncert roku, který toto město zažilo. Ještě před časem bychom si pomalu ani nedokázali představit, že právě sem kapela takového formátu zavítá. Ale jak se zdá, (nejen) hudební sny se plní, stačí si na to jen chvíli počkat.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama