Prožij každý svůj den naplno, jako by byl tvůj poslední!!!

Rock for People 2017

8. prosince 2017 v 17:26 | Ragosta33 |  Rock for People
Letošní 23. ročník festivalu Rock For People, který se již tradičně koná na letišti v Hradci Králové, je úspěšně za námi. A jaký byl? To se vám pokusím nastínit v následující reportáži.

Do areálu jsem zavítala sice až na druhý a třetí den, ale už ten první i nultý, kdy se konal večírek pro nedočkavé, dle ohlasů návštěvníků stály za to. Kromě různých hudebních zážitků jste si z Hradce mohli odvézt spoustu suvenýrů od různých sponzorů nebo i vyhrát skvělou kytaru a další zajímavé ceny.

Doprovodný program byl opravdu pestrý, každý si mohl přijít na své. Mohli jste tam najít jak bazén pro ochlazení během horkých letních dnů, projet se na koloběžce či adrenalinové dráze, vzlétnout horkovzdušným balonem nad areál festivalu, vychutnat si thajskou masáž nebo si zahrát velmi zábavný pukec. Jen ten prima kolotoč z loňského roku tam poněkud chyběl. Opět i všechny mlsné jazýčky mohlo potěšit nepřeberné množství stánků s jídlem a pitím, dokonce i tím veganským. Za mě to bezkonkurenčně vyhrál stánek s megavelkými palačinkami všech možných chutí.

Rock For People je vyhlášen i tím, že myslí na životní prostředí a je držitelem certifikátu Čistý festival. Proto jste i letos mohli přispět svou troškou do mlýna a pomoci třídit odpad nebo se jen zaposlouchat do vystoupení na Rec. Stage. Také se zde uskutečnilo finále soutěže Czech Fresh, kde vítěz získal zastoupení světovou bookingovou agenturou United Talent Agency. Nakonec se z vítězství radoval písničkář THOM ARTWAY. Zároveň se v Nouvelle Prague Hangaru konaly různé hudební workshopy a debaty se zajímavými lidmi a promotéry nejen o aktuálních trendech v této branži, ale i o vzestupu popularity prezentace interpretů na YouTube.


Samozřejmě i letos se uskutečnilo hned několik autogramiád s českými i zahraničními kapelami. Několik šťastlivců mělo možnost si i zažít meet & greet se svým oblíbeným interpretem nebo se dostat na prohlídku po zákulisí festivalu. A teď už se dostáváme přímo k hudební stránce festivalu. Protože účinkujících bylo opravdu hodně a vystoupení probíhala často na několika místech zároveň, vyberu pouze pár z nich, které bych chtěla z určitých důvodů vypíchnout.

Už předem na svém Facebooku kapela VYPSANÁ FIXA avizovala, že se ve středu večer uskuteční 'sraz fiXího lidu'. A myslím, že účast fanoušků byla nakonec velmi početná. Řekla bych, že jen málo lidí si nechalo v tu chvíli ujít jejich koncert, minimálně ho pozorovali zpovzdálí. Je to už prostě taková klasika, která nikdy neomrzí. Možná tomu nahrávalo i to, že letos, dle mínění více návštěvníků, se kterými jsem měla možnost mluvit, ubyl v harmonogramu počet takových těch typických českých taháků.

To už se na hlavní stage chystala na své vystoupení americká kapela MASTODON. Ta svou bravurní show plnou ostrých kytarových riffů, dunivých bicích a výraznými vokály přilákala nejednoho návštěvníka a předvedla, že naživo její skladby znějí ještě lépe než z CD. Pro letošní ročník si pořadatelé pro nás připravili menší překvapení - hlavní taháky vždy začínaly až těsně před jedenáctou večerní. Během pobytu na festivalu jsem od lidí mnohokrát zaslechla názor, že je to docela hodně pozdě a uvítali by návrat k předchozímu modelu, kdy ta největší jména vystupovala kolem deváté.

Proto se mohlo zdát čekání na vystoupení PARAMORE jako velmi nekonečné. Deset minut před jedenáctou jsme se konečně dočkali. Kapela bez okolků nastoupila na pódium a spustila novinku Told You So z alba After Laughter. Celkově se o této desce hodně diskutovalo, protože má poněkud jiný zvuk než jejich předchozí počiny. Nutno ale říci, že nové skladby skvěle zapadly mezi ty stávající hitovky. Zejména jsem si užila skladbu Fake Happy, kdy dav fanoušků zpíval jako jeden muž. Uběhly tři úvodní songy, když přišla na řadu moje srdcová záležitost Still Into You a s ní ruku v ruce i pořádný déšť. Ve vteřině byli mokří všichni ti, co neměli u sebe zrovna nějakou pláštěnku. I nějaký ten blesk se na obloze objevil, ale naštěstí nás bouřka minula obloukem. Nakonec i samotnou Hayley nepřízeň počasí nezastavila a směle šla za námi blíže, aby nechala zpívat fanoušky v předních řadách. Bylo vidět, jak celý koncert kapelu neskutečně naplňuje. Když se v setlistu došlo až k Misery Business, dalo se očekávat, že Hayley vybere na pódium někoho, kdo s ní zazpívá poslední část songu. Tentokrát se usmálo štěstí na mladou holčinu Adélu, která se zhostila daného úkolu s grácií. Dokonce během vystoupení dělala podobná gesta a pohyby jako Hayley, tak to vypadalo docela zajímavě. Paramore se s námi rozloučili singlem Hard Times a předzvěstí, že se určitě zase brzo uvidíme. Z koncertu jste stoprocentně museli odcházet s úsměvem na tváři a nabití pozitivní energií.

Také bych se chtěla zmínit o koncertu MICHALA MALÁTNÉHO s KOLÍNSKÝM BIG BANDEM. Jak asi určitě víte, festival Rock For People též myslí na seniory. A právě pro ně bylo toto vystoupení určeno. Zazněly tak například prvorepublikové a filmové písně, ale i několik kousků z dílny skupiny Chinaski.

V podvečer se na své vystoupení připravovala i zpěvačka LENNY, která se u nás těší čím dál tím větší popularitě. To ostatně dokazoval parádně zaplněný plac u dané stage. Fanoušci si s ní mohli zazpívat třeba písně Hell.o nebo All My Love. Sama Lenny prohlásila, že koncert na tomto festivalu je pro ni splněním snu a moc si danou chvíli užívá. Následně jste se s ní mohli i osobně potkat na autogramiádě, která začínala bezprostředně po skončení jejího setu.

A teď už si svou show podmanila hlavní stage americká skupina THREE DAYS GRACE, která se u nás už před časem ukázala a sklidila kladné ohlasy. Už během odpoledne se u stanu s merchem konala jejich autogramiáda, ale pro velký zájem se nedostalo na všechny. To bylo předzvěstí toho, že půjde o opravdu zajímavý koncert, který byste si neměli nechat ujít. A bylo tomu skutečně tak. Sice už pár let není členem kapely zpěvák Adam Gontier, kterého doteď považuji za duši TDG, přesto překvapivě zazněly zejména skladby ze zlaté éry. Nutno říci, že Matt Walst, který Adama nahradil, se zhostil role frontmana se ctí a vystoupení mělo spád. Dokonce jsme se dočkali poděkování za naše vřelé přijetí kapely v češtině. Jejich vystoupení patřilo k tomu nejlepšímu, co jsme mohli letos na festivalu vidět.

To samé ale nemohu tvrdit o FOSTER THE PEOPLE, kteří se dle vlastních slov na vystoupení u nás moc těšili. Sice byla vidět jejich urputná snaha zaujmout diváky, ale ne u každého se jim to až tak povedlo. Navíc se potýkali s velkým problémem u zvučení, což zejména vepředu u pódia, kde jsem se nacházela, nebylo vůbec příjemné pro uši. Nebyla jsem jediná, kdo odpočítával konec jejich show. A závěrečný hit Pumped Up Kicks jen tak profrčel a naživo to není až taková energická skladba, jak by se jinak mohlo zdát, když to bylo dříve slyšet všude, kam se člověk hnul.

Těšila jsem se, až si spravím chuť hlavní hvězdou festivalu. Tou nebyl nikdo jiný než skupina EVANESCENCEpocházející z Little Rocku v Arkansasu. Měla jsem možnost ji vidět před 5 lety v Praze, kdy šlo o opravdu úžasný koncert. Proto jsem se nemohla dočkat, kdy kapelu zase uvidím. Potěšilo mě, že po delší pauze ohlásili návrat, a navíc vystoupení v ČR. Když krátce před jedenáctou vstoupili všichni členové v čele s talentovanou Amy Lee na pódium a zazněly první tóny Everybodyʼs Fool, bylo jasné, že právě máme možnost sledovat absolutní špičku ve svém oboru a to nejlepší z celého festivalu. Následující pecka What You Want jistě nemohla nechat nikoho v klidu, stejně tak hitovka Going Under. Amy působí na pódiu sebejistě a je neuvěřitelná dračice, která jednotlivé skladby dokáže proložit vtipem a kamarádským vystupováním. A když usedne za své piano Baldwin, zahraje první tóny písní My Heart Is Broken, Lithium nebo My Immortal, v tu chvíli si vás dostane na svou stranu. Tak přesně na publikum dokáže tato kapela zapůsobit, že se přistihnete v momentě, jak na něco koukáte jen s otevřenou pusou a nevěříte vlastním očím. A závěrečná singlovka Bring Me To Life to jen potvrdila. Když se kapela s námi loučila, Amy prohlásila, že se zase opravdu velmi brzo uvidíme. To zní docela nadějně.

Závěrem se sluší říct, že skvělých vystoupení bylo na festivalu opravdu hodně a každý si jistě našel kapelu, která ho oslovila nejvíce. Nezbývá nic jiného, než si počkat, co si pro nás pořadatelé Rock For People připraví pro ten následující ročník. Už se na to moc těšíme!

Paramore - That´s What You Get


Paramore - Brick By Boring Brick
Evanescence - My Heart Is BrokenEvanescence - My Immortal
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama